Skip to main content

© Всі права захищені.

Історія

Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв – справжній зірковий заклад вищої освіти, який готує фахівців музичного, сценічного й циркового мистецтв дійсно міжнародного рівня. Це унікальний навчальний заклад – єдиний у Європі, який охоплює практично всі напрямки підготовки артистів розважальних жанрів естради та здійснює підготовку артистів цирку і шоу програм. Практично в усіх столичних закладах мистецтва (муніципальних, національних, приватних) можна знайти колишніх і сьогоднішніх студентів Київської муніципальної академія естрадного та циркового мистецтв, оскільки заклад готує високопрофесійних спеціалістів у широкому діапазоні мистецтв – від співаків і танцюристів до циркових артистів, акторів і режисерів. Випускники Академії стали зірками вітчизняної і зарубіжної сцени, сформували еліту українського та світового цирку.

Наприклад, зірковими та відомими випускниками Академії стали наступні артисти (хоча це не є вичерпний список зірок Академії):

музичні виконавці: Макс Барських, Віталій  Козловський, Наталія Могилевська, Микола Мозговий, Камалія, Світлана Тарабарова, Аліна Паш, Аліна та Анна Завальські (Дует «Алібі»), Аліна Гросу, Міка Ньютон, Тетяна Самая (Самая-Т), Єва Бушміна, Нікіта Ломакін, Ганна Сінгаївська, Міша Романова;

сценічні жанри: Ганапольский Матвій, Бабаєв-Кальницький Давид, Герман Ірина, Недзельський Роман, Іванченко Віталій, Єфименко Дмитро, Попов Олексій, Горошкова Світлана, Лунченко Євген, Кошмал Ганна, Капорін Євген, Наталія Рогоза;

циркові жанри: Герман Ірина, Залевський Анатолій, Воронін Євген, Кіктєв Віктор, Дзюба Вікторія, Ірошніков Олександр, Ірошніков В’ячеслав, Пахалович Євгеній, Головченко Максим, Гапанович Владислав, Пурцеладзе Анатолій, Поздняков Юрій, Морозов Олександр, Шавро Юрій, Кобліков Олексадр, Олещенко Діана, Фоменко Руслан, Булкін Дмитро, Тімофєєв Сергій, Киль Геннадій, Пилипович Віктор, Мягкоступов Анатолій, Велігоша Олександр, Грінченко Олександр, Грінченко Сергій, Крутинова Анастасія, Панасюк Артем.

За час свого існування Академія пройшла довгий шлях становлення від Республіканської студії естрадно-циркового мистецтва (1961 р.) до Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв (2007 р.). Ідея створення навчального закладу належить братам Яловим (Василь та Олександр Ялові – акробати-рекордсмени, заслужені артисти СРСР).  Вельми символічно, що ініціатори та засновники Студії були корінними мешканцями Києва, і саме в рідному місті «справа життя» братів – Академія розвивається у чудовому симбіозі традицій та сучасних форм виконавського мистецтва. До створення закладу долучилися директор і художній керівник гастрольно-концертного об’єднання «Укрконцерт» Л. Богданович та знаменитий гумористичний дует українських акторів «Тарапунька і Штепсель» Юхима Березіна та Юрія Тимошенка. Відповідно, сам навчальний заклад і створювався на базі і в приміщеннях «Укрконцерту».

В серпні 1961 року за Наказом Міністра культури УРСР Р. Бабійчука, при «Укрконцерті» була створена Республіканська студія естрадно-циркового мистецтва, яка, разом з «Укрконцертом», розташувалася в вільних приміщеннях нещодавно відкритого Київського цирку. Працювало чотири відділення: розмовне, вокальне, хореографічне, циркове. Окрім спеціалізації, студенти вивчали акторську майстерність та сценічну мову, історію театру, цирку й естради, грим, хореографію, сценічний рух та фехтування, а також фортепіано, сольфеджіо, теорію музики, музичну літературу. Заняття проходили на одному поверсі з репетиційними аудиторіями «Укрконцерту», до складу якого входило близько трьохсот найкращих артистів України, тому студенти з перших днів навчання поринали у професійну атмосферу естрадного життя. Серед випускників Студії тих часів нараховувалося 70 лауреатів та дипломантів різноманітних конкурсів СРСР.

У 1975 році на базі Студії було засноване Київське державне училище естрадно-циркового мистецтва (постанова Ради Міністрів УРСР від 12 жовтня 1973 року № 488 та наказ Міністерства культури УРСР від 17 лютого 1975 року № 113 «Про організацію Київського державного училища естрадно-циркового мистецтва»). У новому закладі було створено два відділення: естрадне (тут готували артистів розмовного жанру, хореографії, естрадного вокалу та різноманітних оригінальних жанрів) і циркове (тут відбувалася підготовка артистів різних циркових жанрів). До 1988 року навчальний заклад підпорядковувався Міністерству культури УРСР.

В 1988 році Рада міністрів УРСР передала Київське державне училище естрадно-циркового мистецтва у підпорядкування Головного управління культури Київського міськвиконкому.

В 1999 році Київське державне училище естрадно-циркового мистецтва було реорганізовано в Київський державний коледж естрадного та циркового мистецтв (Наказ Міністерства освіти України від 12 липня 1999 року № 249 «Про зміну статусу і назви Київського державного училища естрадно-циркового мистецтва»).

За період керівництва директора коледжу О. Чуніхіна (1998 – 2011 рр.) Коледж отримав статус вищого навчального закладу – академії (2007 р.) і отримав власне окреме приміщення (2002 р.). Спочатку частину приміщень будівлі на вул. Велика Житомирська, 2, а з 2002 року Коледж переїхав до окремої чотириповерхової будівлі за адресою – 01032, м. Київ, вул. Жилянська, 88.

Саме в цей час було відкрито бакалаврат, коледж готував професійних артистів за  спеціалізаціями: естрадний спів, естрадний танець, розмовні жанри естради, актор розмовного жанру, «ляльки на естраді», музична ексцентрика, пантоміма, циркові жанри. Також з 1999 року до культурного простору Києва увійшли щорічні випускні шоу-вистави Коледжу. В 2007 році Київський державний коледж естрадного та циркового мистецтв було реорганізовано у Київську муніципальну академію естрадного та циркового мистецтв.

За роки керівництва Академією Заслуженого діяча мистецтв України, кандидата мистецтвознавства, доктора культурології, професора В. Корнієнка (з 2011 по 2019 роки) Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв започаткувала нові спеціалізації, відкрила магістратуру та заочне відділення, почала приймати на навчання іноземних студентів.

З 1999 року на різних мистецьких локаціях міста Академія щороку організовує та проводить Гала-концерти випускників Академії, що стало невід’ємною складовою частиною культурно-мистецького простору Києва. Провідними режисерами випускних шоу-програм Академії багато років є випускники закладу, визнані сьогодні відомі режисери – заслужений діяч мистецтв М. Баранов і відома в усьому світі своїми постановками І. Герман. Випускні Гала-концерти завжди відвідує велика кількість імпресаріо – багато з випускників закінчують учбовий заклад і отримують одночасно контракти на роботу.

У 2019 році ректором Академії колективом був обраний професор, доктор культурології, доцент Яковлев Олександр Вікторович. У січні 2020 року, у контексті творчої співпраці з «Festival international du cirque de Monte-Carlo 2020», на установчих зборах в Монте-Карло (Монако) Академія стала одним із фундаторів організації «Global Alliance of Circus Schools» (Глобальний альянс циркових шкіл). У 2020 році Академією було засноване власне наукове видання «АРТ-платФОРМА», що є черговим кроком до відкриття в навчальному закладі аспірантури та підготовки фахівців найвищого освітнього рівня – «доктор філософії» і «доктор мистецтва». Розвивається творчо-освітня співпраця Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв з Київським академічним театром драми і комедії на лівому березі Дніпра, Київським національним академічним театром оперети, Національним цирком України, іншими культурними та освітніми інституціями міста Києва.

У 2020 році спільно з Київським академічним театром драми і комедії на лівому березі Дніпра започаткований ще один напрямок розвитку Академії (з використанням елементів дуальної форми освіти) – комплексна підготовка фахівців із театральної справи – для забезпечення потреб театральної системи міста Києва високо професійними кадрами, які відповідають викликам часу. На першому етапі запровадження спільного проекту, здійснено набір студентів очної форми навчання в Академію на спеціалізацію «Режисура театру» майстром курсу, директором, художнім керівником Київського державного академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра Станіславом Жирковим, у 2021 році набір із театрального напряму (режисер театру, актор театру) здійснюють Тамара Трунова та Влада Белозоренко.

На цей час у структурі Академії є фаховий коледж та два факультети – факультет музичного мистецтва і факультет сценічного мистецтва. Заклад здійснює підготовку фахівців із двох спеціальностей (025 Музичне мистецтво і 026 Сценічне мистецтво) за освітніми ступенями молодший спеціаліст, фаховий молодший бакалавр, бакалавр, магістр (денна та заочна форми навчання) за регіональним замовленням і за кошти фізичних (юридичних) осіб, приймає на навчання іноземців.

Високопрофесійні фахівці забезпечують якісний перебіг освітнього процесу в Академії. Сьогодні – це 104 науково-педагогічних працівників та 74 педагогічних працівників найвищого рівня кваліфікації. До речі, більше половини викладацького складу Академії є колишніми випускниками закладу, які відпрацювали в різних мистецьких колективах і  повернулися до alma mater на викладацьку роботу. Зараз, наприклад, співробітниками Академії є Наталія Могилевська, Віталій Козловський, Віталій Іванченко, Ірина Герман, Тетяна Самая та багато інших видатних митців.

Сьогодні в Академії можна здобути наступні професії:

  • Режисер театру
  • Режисер театралізованих видовищ, естради та цирку
  • Актор театру
  • Артист-вокаліст (естрадний спів)
  • Артист естради
  • Артист-конферансьє, артист розмовного жанру
  • Артист танцювального колективу та шоу-програм
  • Артист театру ляльок, лялькар
  • Артист театру міміки та жесту (пантоміма)
  • Артист цирку (акробат, повітряний гімнаст, артист на трапеції,  артист-канатоходець, жонглер, клоун, комік, ілюзіоніст, фокусник)
  • Викладач професійного навчально-виховного закладу, викладач закладу вищої освіти

Вельми значним є внесок Академії в загальнокультурне життя міста Києва, оскільки більшість публічних мистецьких подій столиці відбувається за участі представників навчального закладу. Значна кількість культурно-мистецьких активностей  міста була зорганізована силами адміністрації, викладачів та студентів Академії. За  період 2015-2020 років КМАЕЦМ було проведено більше тисячі культурно-митецьких заходів (профорієнтаційних, просвітницьких, виховних та соціальних) за участю здобувачів вищої освіти Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв. Тільки за останні 3 роки (2017-2020 рр.) силами та участю Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв було проведено більше 150 визначних заходів загальноміського рівня, які відвідало більше 300 тисяч киян та гостей столиці!

Студенти Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв обов’язково беруть участь у головних заходах міста Києва, що присвячені відкриттю нових та оновлених спортивних і мистецьких локацій столиці: «Урочисте відкриття оновленого Київського велотреку» (організація та участь у заході), «Урочисте відкриття легкоатлетичного манежу міста Києва» (організація та участь у заході), «День народження Андріївського узвозу» та інших. Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв регулярно виступає в якості організатора і учасника міських святковий заходів із нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, урочистої церемонії «Мистецька премія Київ» та багатьох інших подій.

Ми пишаємося нашою історією і тішимося тим, що за 60 років маленька студія тепер має статус муніципальної академії Києва зі своєю затишною територією, в історичному центрі міста. За цей час було багато зроблено, не лише в освітній, але у в господарській сфері: відреставрований фонд навчальних приміщень, зовнішня територія, технічно переоснащений навчальний фонд. Завдяки підтримці та плідній співпраці з Департаментом культури виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації в місті Києві функціонує сучасний професійний та творчий центр артистичної освіти. Столичний заклад вищої освіти – Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв – став магнітом для молодих, талановитих людей із Києва, з України, з-за кордону. Абітурієнтам пропонується широкий діапазон дисциплін та професійний склад викладачів для становлення у майбутній професії у сфері сучасного виконавського (музичного та сценічного) мистецтва.

 

Інформаційна довідка

Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв (далі – КМАЕЦМ) є неприбутковим закладом вищої освіти, яку створено на базі Київського державного училища естрадно-циркового мистецтва відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 12 жовтня 1973 року № 488 та наказу Міністерства культури УРСР від 17 лютого 1975 року № 113 «Про організацію Київського державного училища естрадно-циркового мистецтва».

Наказом Міністерства освіти України від 12 липня 1999 року № 249 «Про зміну статусу і назви Київського державного училища естрадно-циркового мистецтва» Київському державному училищу естрадно-циркового мистецтва змінено назву і статус на Київський державний коледж естрадного та циркового мистецтва.

Відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 21 липня 1999 року № 1195 «Про зміну статусу і назви Київського державного училища естрадно-циркового мистецтва» Київському державному  училищу естрадно-циркового мистецтва  змінено назву на Київський державний коледж естрадного та циркового мистецтва.

Рішенням Київської міської ради від 22 лютого 2007 року №169/830 «Про надання дозволу Київській міській державній адміністрації на реорганізацію Київського державного коледжу естрадного та циркового мистецтв» Київській міській державній адміністрації надано дозвіл на реорганізацію Київського державного коледжу естрадного та циркового мистецтв Київської шляхом перетворення в Київську муніципальну академію естрадного та циркового мистецтв.

Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26 грудня 2007 року № 1729 «Про організаційно-правові заходи, пов’язані з виконанням рішення Київської міської ради від 22.02.2007 № 169/830» Київський державний коледж естрадного та циркового мистецтв реорганізовано шляхом перетворення в Київську муніципальну академію естрадного та циркового мистецтв.

Власником та засновником Академії є територіальна громада міста Києва, від імені якої виступає Київська міська рада.

Академія підпорядкована Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Ректори (директори) навчального закладу за всі роки:

З 2019 року – Яковлев Олександр Вікторович

 

 

 

 

 

2011 – 2019 – Корнієнко Владислав Вікторович

 

 

 

 

 

 

1998 – 2011 – Чуніхін Олександр Натанович

 

 

 

 

  1990 – 1998 – Гокунь Климент Олександрович

 

 

 

 

 

 

1984 – 1990 – Бондаренко Анатолій Леонідович

 

 

 

 

 

 

1983 – 1984 – Боровиков Володимир Михайлович

 

 

 

 

 

 

1980 – 1983 – Авдюшко Олександр Антонович

 

 

 

 

 

 

1979 – 1980 – Степанов Юрій Федорович

 

 

 

 

 

 

 1975 – 1979 – Солоділіна Ніна Костянтинівна

 

 

 

 

 

 

1961 – 1974 – Ставицький Григорій Павлович

 

 

 

 

 

 

АРХІВНІ МАТЕРІАЛИ:

викладачі 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

3 випуск 1965-1967 років

Ротманський Борис

Підгірний А.М.

Ротманський Борис 1936 рік

Ротманський_акробатика

Ротманська

випуск 1984 року

випуск 1980 року

Ротманський Борис 1962 рік

“Опудало” 1980 рік

1989 рік м. Гостомель. В. Ткаченко, А.Власова. Союзцирк (художній акробатичний дует)

Олег, випуск 1986 року

Бондаренко Тетяна, випуск 1983 року

викладачі республіканської студії естрадно-циркового мистецтва 1973-1975 роки

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

7 випуск 1973-1975 років

Яловий В.С.

В.Івлев, Л.Лутна. Випуск 1980 року

Випуск 1985-1986 років. Вручення дипломів

Невдашенко

© Всі права захищені.
Догори
Перейти до вмісту