Історія Академії

Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв – єдиний в Україні та Східній Європі заклад вищої освіти, який готує естрадних і циркових артистів, ведучий профільний заклад вищої освіти міжнародного масштабу. Випускники цього унікального учбового закладу прославили український та світовий цирки, стали зірками вітчизняної і зарубіжної естради.

За час свого існування Академія пройшла довгий шлях становлення від Республіканської студії естрадно-циркового мистецтва (1968 р.), яка базувалася в Київському Цирку до Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв (2008 р.).

В серпні 1961 року за Наказом Міністра культури УРСР Ростислава Бабійчука, при Укрконцерті була створена Республіканська студія естрадно- циркового мистецтва, яка розташувалася в приміщенні нещодавно відкритого Київського цирку. До створення закладу долучилися: директор і художній керівник гастрольно-концертного об'єднання «Укрконцерт» Л. Богданович, народні артисти УРСР Ю. Тимошенко та Ю. Березін, заслужений артист УРСР К. Яницький, народний артист України Б. Заєць, заслужені артисти УРСР брати Ялові, а також Р. Івицький та П. Кисельов. Навчання в Студії тривало два роки, існувало чотири відділення: циркове, розмовне, вокальне та хореографічне. Окрім спеціалізації студенти вивчали акторську майстерність та сценічну мову, історію театру, цирку і естради, грим, хореографію, сценічний рух та фехтування, а також фортепіано, сольфеджіо, теорію музики, музичну літературу. Заняття проходили на одному поверсі з репетиційними аудиторіями «Укрконцерту», до складу якого входило близько трьохсот найкращих артистів України, тому студенти з перших днів навчання поринали у професійну атмосферу естрадного життя. Серед випускників Студії тих часів нараховувалося 70 лауреатів та дипломантів конкурсів СРСР.

У 1975 році на базі Студії було засноване Київське державне училище естрадно-циркового мистецтва. Першим директором Училища стала Ніна Костянтинівна Солоділіна. В новому закладі було створено два відділення: циркове (де відбувалася підготовка артистів різних циркових жанрів) і естрадне (на якому готували артистів розмовного жанру, хореографії, естрадного вокалу та різноманітних оригінальних жанрів). Термін навчання було збільшено до чотирьох років. Через капітальний ремонт Київського цирку, з 1988 року заклад десять років не мав постійного приміщення. Заняття зі студентами проходили в Центральному клубі збройних сил України, у Центральному палаці дитячої творчості, в організації «Цирк на сцені», у Палаці культури Університету цивільної авіації, у Театрі на Подолі та у Театрі драми і комедії на лівому березі Дніпра. У 1999 році Училище було реорганізовано в Київський державний коледж естрадного та циркового мистецтв. Коледж одразу ввійшов до складу створеного в цьому ж році навчального комплексу разом з Національною музичною академією України імені П.І. Чайковського та Київським державним інститутом театрального мистецтва імені І. К. Карпенка-Карого.

Коледж став дійсним членом Міжнародної Асоціації вищих циркових шкіл і членом її Президії та отримав власне приміщення: спочатку за адресою вул. Велика Житомирська, 2, а з 2002 переїхав до чотириповерхової будівлі за адресою: 01032, м. Київ, вул. Жилянська, 88. Коледж готував професійних артистів за 12 спеціалізаціями: циркова акробатика, циркова гімнастика, еквілібристика, жонглювання, клоунада, музична ексцентрика, пантоміма, ілюзія та маніпуляція, естрадний спів, естрадний танець, розмовні жанри естради та «ляльки на естраді». Також з 1999 року до культурного життя Києва увійшли щорічні випускні шоу-вистави Коледжу.

2007 року Коледж було реорганізовано у Київську муніципальну Академію естрадного та циркового мистецтв. З 2011 по 2019 роки Київську муніципальну Академію естрадного та циркового мистецтв успішно очолював Заслужений діяч мистецтв України, доктор культурології, професор Владислав Корнієнко (з 2019 року – генеральний директор Національного цирку України та голова Наглядової ради Академії). За роки керівництва Владислава Корнієнко Академія набула статусу закладу вищої освіти, відкрила магістратуру та заочне відділення, почала приймати на навчання іноземних студентів. З 2011 року Академія тісно співпрацює з Національним цирком України - щороку спільно організовує та проводить Гала-концерти випускників Академії, що стало невід'ємною складовою частиною діяльності обох закладів.

Серед досягнень випускників Академії – медалі на Міжнародному цирковому фестивалі в Парижі «Цирк майбутнього», медалі, отримані на «Міжнародному Цирковому Фестивалі в Монте-Карло», перемоги і призи провідних циркових фестивалів в Китаї, США, Німеччині, Угорщині та інших країнах. Визначними стали також Гран-Прі та призові місця на пісенних фестивалях BENGIO Festival, «Слов'янському базарі» у Вітебську, Міжнародному конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі і на «Чорноморських іграх». Також випускники Академії неодноразово представляли Україну на пісенному конкурсі «Eurovision». Визначним для Київської муніципальної Академії естрадного та циркового мистецтв став 2013 рік – її випускники здобули на «Міжнародному Цирковому Фестивалі в Монте-Карло» одразу золото, срібло та бронзу і таким чином Україна автоматично увійшла до трійки найсильніших циркових держав світу.

Гордістю Академії стали її випускники, що знамениті не тільки в Україні, але й у всьому світі. Ще у 1975 році випускники циркового відділення Юрій Поздняков та Михайло Руденко перемогли на Всесоюзному конкурсі артистів естради в Москві.

Відомими стали багато з випускників Академії:

У жанрі акробатики та повітряної гімнастики: Вадим Коломієць , Ігор Бершадський (акробатичний вольтиж) Дмитро Орел (акробатичний вольтиж, повітряний корд-де-парель), Світлана Кашеварова (повітряний корд-де-парель), Герасим Дробот та Валерій Попов (силова парна акробатика), Тетяна Примаченко (повітряні полотна), Інеса Львова (антипод, повітряні ремені), Єфрем Біткіне та Євген Дашківський (парна стрибкова акробатика), брати Грінченки, Володимир Федина (повітряний політ).

У жанрах еквілібристики та жонглювання: Віктор Кіктев, Юрій Шавро і Діана Олещенко, Дмитро Зорін, Анатолій Залевський, Ерік Пальчиков, Олександр Велігоша, Юрій Погребняк, Олександ Погребняк, Людмила Ветріч, Наталія Василюк, Андрій Колотенко, Тарас Поздняков, Віктор Кіктєв, Євген Пимоненко, Денис Толстов, Ірина Піцур, брати Ірошнікови, а також Дмитро Булкін, Олександр Кобліков та цирковий театр «Бінго».

У жанрі ілюзії та маніпуляції: Євген Воронін, Галина Струтинська- Хейз, Віктор Войтко, Віталій Горбачевський, Михайло Жаворонков, Влад Кривоногов, Віктор Андрухович.

У жанрі пантоміми: Сергій Ярмак, Тетяна Кузнецова, Борис Борисенко, театр «Мімікрічі».

У жанрі клоунади: Семен Шустер, комік-група +16, комік-тріо «Еківокі», клоунський синдикат «Арт-Обстріл».

У жанрі сучасної хореографії: Олена Грачова, Віктор Роман, Тетяна Капустіна(Осипенко), Зоя Макарова, Олена Либа,
Денис Шариков, Маріана Пацуй, Надія Єрьоміна(Панкевіч), Олена Пажарська, балет «Freedom» та балет «А6».

У жанрі ляльки на естраді: Леся Вовстрюк, Ольга Бучма.

У розмовному жанрі естради: Анатолій Літвінов, Ілля Ноябрьов, Матвій Ганнопольський, Клара Новікова, Олександр Цекало, Володимир Данилець і Володимир Моїсеєнко,Ірина Герман, Євген Лунченко, Андрій Данилко.

У жанрі естрадного вокалу: Микола Мозговий, Наталія Корольова, Наталія Могилевська, Світлана Лобода, Анна та Ангеліна Завальські (дует «Алібі»), Міка Ньютон, Макс Барських та багато інших.

Випускники академії працюють у провідних цирках, театрах, вар'єте і шоу планети, багато з них стали зірками європейського та українського шоу- бізнесу.